Jednoduchý podnikatelský plán: opravování počítačů

podnikanivusa.com, 31. října 2010 ve 22:33:30, 774x přečteno

Nedávno jsem zrovna přemýšlel nad tím, že bych začal podnikat, když v tom přišel kamarád s otázkou:”A proč nenapíšeš podnikatelský plán”. Zpočátku jsem si říkal, k čemu mi to jako bude, ale pak mě napadlo, že bych ho mohl sepsat a zeptat se pár lidí, co si o tom myslí. S tím kamarád moc nesouhlasil, prý by mohl můj nápad někdo okopírovat, ale když jsem si vzpomněl na Johna jak popisuje své podnikání, došlo mi, že zakopaný pes netkví v nápadu, ale v jeho realizaci. Vemte si, že ještě než John začal podnikat se svým Shipito, tak tuto informaci zveřejnil na svém blogu. Kdo to zrealizoval na základě těchto informací? Nikdo!

Můj podnikatelský záměr je téměř vzorově jednoduchý, nejedná se o nějaký revoluční nápad, ale spíš klasickou činnost, kterou bych chtěl dělat levněji a efektivněji než konkurence – opravování počítačů. Jde mi především o to, že se jedná o obor, který dobře znám a rozumím mu, takže vím, že lidé zpravidla zajímá cena jednodušších oprav – ať už třeba jednoduchá instalace antiviru, nebo jednoduchou radu, jakou paměť do počítače si pořídit. Většina lidí v dnešní době má notebooky, a zpravidla je u opravy pro ně nejdůležitější cena.

Konkurence si zpravidla účtuje cenu za dopravu, případně nejbližší pobočka je nějakých 5km daleko, a to co mě napadlo je jednoduše být tvrdě lokální, a to mít jako hlavní konkurenční výhodu – jednoduše operovat třeba jen na jednom sídlišti v Praze jako low-cost. Můj cíl je vybudovat dané podnikání s minimálními počátečními náklady. Takže zpočátku bych opravoval počítače za velmi nízké (zaváděcí) ceny u lidí přímo doma, nicméně jakmile by se nahromadilo více zakázek, bylo by toto problematické, především z časového hlediska. Například kdybych měl k lidem chodit, zvládl bych obsloužit jenom 4-8 lidí denně, zatímco na pobočce bych mohl zvládnout obsloužit až 20 lidí denně v jednom. Nicméně pobočka vyžaduje jisté investice, a proto s ní v mém podnikatelském záměru počítám až v druhém měsíci podnikání.

V třetím měsíci podnikání by se vše mělo dostat k mírnému zisku 20.000 Kč hrubého, což kdyby z toho byla mzda, tak se jedná o 10.000 Kč čistého – z čehož se v Praze absolutně nedá vyžít. Ale je alespoň jistá šance, že podnikání bych dál už nemusil živit a fungovalo by samo. Je také relativně vysoká šance, že postupem času bych vymyslel další způsoby vydělávání peněz, jakmile je dostatek zákazníků, jde to přeci jenom snadněji.

Pokračování na: podnikanivusa.com

Související články

Jak mi jde investování do akcií p?es Fio e-Broker – listopad 2022

Popravd? listopad byl celkem nudný. Trhy rostly a m? se necht?lo do ni?eho moc investovat. O?ekával jsem do konce roku menší rallye, protože v…

Internetový inkubátor startupů

V ramci diskuze o investovani do startupu tady mam clanek od Ondreje s jeho predstavou jak by to investovani melo fungovat. „Komunita XYZ podporuje…

.hiv sTLD tak trochu jinak

sTLD mají podle mnoha médii být novou tváří internetu. Provozovatelé ccTLD a gTLD to ale neberou moc vážně, dopředu je celkem jasné kdo…


Komentáře

(nezobrazuje se)