Vývojáři stále oblíbenějšího internetového prohlížeče Chrome včera vydali dlouho očekávané rozšíření (extension) zvané Personal Blocklist. Umožňuje vyřadit výsledky vyhledávání na google, které už si nepřejete dále vidět. Velice jednoduše si můžete vytvořit vlastní black list stránek, které už nechcete nikdy najít. Tato nenápadná funkce však v sobě skrývá velice silnou a účinnou zbraň…
Rozšíření komunikuje přímo s vyhledávačem google. Všechny rozhodnutí jsou tak v podstatě hlasováním o tom, co by ve vyhledávání mělo být a co ne. S dostatečným počtem aktivních uživatelů není problém získat zpětnou odezvu jak pro ladění řazení výsledků v SERP tak pro včasné likvidování případných hrozeb.
Jednoduchý příklad. Pokud větší množství lidí si dá do blacklistu jednu konkrétní doménu a přitom použily pro vyhledávání různé dotazy může to být upozornění na závadný obsah, který nemá vůbec co dělat v indexu google.
V nadpisu jsem zmínil MFA, ale přímo na oficiálním blogu google je zmíněno low-quality content a content farms. Jedná se tedy o širokou škálu působnosti. Teď mě tak napadá, pokud bude tato nová zbraň fungovat tak jak si myslím, dala by se při dobře koordinovaném použití přes sociální sítě, použít třeba na bojkotování neoblíbeného pořadu anebo třeba politické strany. No uvidíme co z toho nakonec bude.
Související články
Check my new tool baby
Asi tak by mohl začít představení vylepšení hračky od google s názvem Google webmaster tools (dále jen GWT), která spoustu webmástrům…
Všechny odkazy si nejsou rovny – zajímavá infografika z MOZ
Na MOZ vyšla celkem poda?ená infografika o zp?tných odkazech. Na základ? p?edešlých prohlášení Google, patent? a experiment? poskládali…
Facebook stránky si vedou na Google celkem dobře co ale s tím?
Pokud si hrajete s Facebook stránkami asi jste si už všimli, že dostat je na slušné pozice v Google není na rozdíl od nově založených webů…