
Na facebooku se asi brzo strhne revoluce, která jej může do značné míry ohrozit. Zynga je firma, který provozuje hry jako Farmville nebo Mafia Wars. Podle jejich statistik její hry hraje více jak 82,4 milionu aktivních hráčů. To je nepředstavitelné číslo. To je více jak 1% celosvětové populace. Byla to právě tato firma, která se prý do značné míry zasloužila o to, že facebook vůbec přežil (stal se ziskovým projektem). Odhaduje se že Zynga dává Facebooku 50 – 100 milionů USD ročně na inzerci a „daních“. A právě tyto „daně“ se staly jádrem sporu.
O co přesně jde? Na facebooku funguje jakýsi kreditní systém. Za kredity se dají nakupovat virtuální vylepšení. Z těchto virtuální kreditů jde facebooku do kapsy 30%. Když se vedení firmy Zynga prý zatlačilo na Facebook jestli by se nedalo z těchto peněz trochu ubrat, tak facebook zahájil ofenzivu s tím, že mu odřízne komunikační kanály. Jestli jste hráli některou z jejich her, tak si možná vzpomenete, že jednu dobu to opravdu nefungovalo. Když si to tak zpětně vybavím tak po tomto výpadku, který nevím jak přesně dlouho trval (nešlo posílat žádosti na zeď), začala Zynga daleko více prosazovat získání vašeho emailu a instalaci jejich toolbaru (odměnou byly kredity a vybavení, které mělo virtuální herní hodnotu v desítkách USD). Dokonce v každém došlém emailu je zmíněno, že už brzo nepůjde využívat herní zeď a kdo nebude mít email tak nebude moct získávat bonusy. Všechny tyto kroky jsou očividnou reakcí na problémy s facebookem. Já osobně jsem si myslel, že se jedná o technické problémy kdy facebook nezvládá nároky her, ale teď s odstupem času spíše dává smysl varianta obrany proti postihům facebooku.
Hádka ale zašla o mnoho dál. Zynga sebevědomě tvrdí, že Facebook nepotřebuje a je schopná už velice brzo rozjet vlastní sociální síť, která bude kompletně orientovaná jen na herní průmysl. Nová síť by se prý měla jmenovat The Zynga Live (doména zyngalive.com je registrovaná, typo verze s the je volná).
Trend sociální sítě zaměřené jen na hry je sice na první pohled hodně odvážný na druhé straně v sobě také skrývá nehorázné výhody. Celá síť bude už od začátku koncipovaná na hry a komunikaci s nimi. Žádné pomalé rozhraní jako u facebooku. Když se to dobře navrhne tak co jste hrálí v devadesátých letech na tehdejších počítačích dneska rozjedete v prohlížeči na průměrném stroji. Otevřou se tak možnosti hrát v prohlížeči hry jako Starcraf, Homam, Civilizace, Master of Orion, nebo Reuninon a to dokonce online s kámošema. Bez nutnosti instalace prostě jen v prohlížeči. Jestli si myslíte že to není možné tak se koukněte na runescape.com (schválně si pusťte trailer je přímo ze hry). Tohle všechno běží v Javě a hraje se to jen prostřednictvím prohlížeče bez nutností instalace a na jednom místě se v pohodě můžou mastit stovky lidí, i když pak se to trochu kouše. A to je jen začátek toho co nás čeká. Jen je potřeba masivní množství peněz a to Zynga se svým marketingem zvládne. Kromě nudných a bezmyšlenkovitých klikaček se může otevřít i cesta do úplně nového herního rozměru.
Související články
Fanoušci stránky na Facebooku: reklama a šíření mezi přáteli
Reklama na Facebooku může přivést návštěvníky na web (kde je následně k něčemu přesvědčíme). Nebo je může přivést na stránku na…
Blíží se vlna Social Games marketingu?
Podle reakcí velkých hráčů na pomezí sociálních sítí, herního průmyslu a vyhledávačů rozhodně ano. Přibližně před půl rokem jsem…
Facebook Ads
Reklama v sociální síti Facebook může být celkem zajímavá věc. Nezbývalo mi, než to vyzkoušet. Inzerentů ve Facebooku ani článků o…