“Jejda. Včera jsme to pustili, už to utratilo tisícovku a nic z toho. Tak asi radši vypnout.” Je vám to povědomé? Jasně, nikdo nechceme propálit peníze, protože buď pak nebude na večeři nebo nás klient bude proklínat. Jenže ono to bez toho moc dobře nejde. Nikdy nezjistíte, že něco nefunguje, dokud to nevyzkoušíte. Můžete předpokládat, ale musíte vydržet.
Vydržet je těžké, ale když kampaň (sestavu) obratem vypnete, než uděláte cokoliv jiného, peníze utratíte a předpoklad jste neotestovali. Ne dostatečně. Ale stejně ho vezmete za špatný a už se k němu (možná nikdy) nevrátíte. Z toho pak vznikají zbytečně velké nevyužité rezervy kampaně. Vždycky je aspoň 5 věcí, které můžete ještě zkusit, než to vypnete – ty znáte, jsou to klasické optimalizační postupy, namátkou:
Kdy vůbec začít vyhodnocovat. V nápovědě AdWords se tuším píše týden nebo nějaké jiné konkrétní období. To je nesmysl. Vyhodnocujeme ve chvíli, kdy máme dostatek dat. Někdy to může být už zítra, jindy to holt bude trvat 14 dní. Dobré je tohle období uměle neprodlužovat (třeba netestovat pět reklamních textů, když má sestava tři sta zobrazení za měsíc, to budete testovat věčnost).
Zní to jako samozřejmost, ale vyhodnocených aktivit po 20 klikách už jsem viděla víc než bych chtěla. Kolik dat je tedy dost dat? Statisticky vzato na to existuje vzorec. Když třeba máte kampaň s cílem získání objednávek. Víte, že konverzní poměr je u vás tak v průměru 1 %. Znamená to, že úplně minimálně potřebujete 100 kliků na 1 konverzi. Říct u 50 kliků, že to nefungovalo je nesmysl. Přestat testovat po 100 klikách je taky nesmysl, konverze může přijít hned se 101. klikem. Když přijde konverze u 200. kliku je to špatně? Není, pořád máte 0,5% konverzi a konvertuje to, což je důležité. Kolik kliků byste potřebovali už záleží na konkrétním případě, ale řekněme, že pod 300 byste jít neměli. To se bavíme o situaci konvertuje ano nebo ne. Samozřejmě na to, abyste mohli zodpovědně prohlásit s jakým konverzním poměrem slovo konvertuje potřebujete statistický soubor násobně větší.
Související články
Pokles výdělků z AdSense? Desítky procent! Jak je to možné?
V minulém článku o finanční krizi a PPC z pohledu celkových objemů utracených rozpočtů jsem předpokládala růst. Naproti tomu výdělky z…
Kontrastní palety vs maskovaní reklamy
Minulý měsíc jsem experimentoval s kontrastními paletami barev u textové PPC reklamy. Celý experiment mi narušilo pobláznění kolem adsense a…
Videozáznam p?ednášek z PPC OFFLINE #5
Ve ?tvrtek 25. 2. 2016 jsme v agentu?e KOFEIN po?ádali už páté neformální setkání PPC specialist? pod názvem PPC OFFLINE. Všechno…