Tématem dnešního článku a soutěže bude DNS neboli Domain Name System. Původně vznikl za účelem převodu názvu doména na IP adresy. Prostě aby jste si nemuseli pamatovat 217.198.116.184, stačí napsat czechia.com. Později se ale začal využívat i k dalším účelům.
Původní DNS fungoval jednoduše. Existoval jeden soubor, kde byla uložena všechna data. Ten se distribuoval všem počítačům. To bylo ovšem celkem neefektivní, takže se začalo pracovat na nové variantě.
Dnešní verze využívá hierarchickou strukturu. Často popisovanou jako stromovou či kořenovou. Vychází z toho, že se nejdříve zeptáme toho nejvyššího a postupně jdeme dolů, dokud nenajdeme konkrétní odpověď na otázku kam vlastně doména směřuje.
Může to pokračovat klidně ještě dál, ale také může skončit dříve. Časté dotazy na domény (třeba seznam.cz) se vyplatí uložit do cache a ušetřit se neustálého dotazování.
Související články
Soutěž o .eu domény: DNSSEC
Jestli něco CZ NIC jde, tak je to zavádění nových věcí. I když třeba podporu IDN pěkně prokaučovali. Ale co už, výjimka potvrzuje…
Soutěž o .eu domény VIII. – Jak kvalitní je .eu doména?
Máme tu úterý šest hodin odpoledne a soutěž o 5 .eu domén od RegZone! právě začíná. Soutěž je opět na konci článku, takže pokud…
Soutěž o .eu domény IV. – Životní cyklus .eu
Dneska si povíme něco o životním cyklu .eu domén. Součástí článku je i soutěž o pět kódů na .eu doménu zdarma u regZone. Vzhledem k…