Kdysi jsem napsal článek o tom jak se stát doménovým Nekromantem. Stačilo najít smazané domény, které měly ještě uložený obsah na archive.org anebo v Google cache. Nebylo pak nic lehčího, než si je koupit a obsah na nich z velké části obnovit. Takovíto web pak mohl v klidu dál žit a vydělávat pomocí prodaných odkazů a nějaké té přidané PPC reklamě. Dnešní článek, který píšu příhodně po půlnoci vás zasvětí do tajů trochu pokročilejšího doménového nekromantizmu.
Dnes jsem ve zprávách české televize zahlédl reportáž o podvodných webech, jejíž majitelé připravili zákazníky o slušné peníze, které se údajně ztratily někde v Dominikánské republice. Inu organizovaná kyberkriminalita se začíná objevovat i v Česku. S tím se bohužel nedá nic dělat a obranou tak zůstává jedině prevence a důvěřovat zaběhnutým značkám.
Za pár měsíců už bude po kauze. S největší pravděpodobností policie vše odloží, popřípadě se rozjede nějaká utajená akce, možná i s nadnárodní účastí. Hosting skončí a domény budou expirovat. Domény, které se probírají na všech možných diskuzních fórech a zřejmě se dostanou i na stránky mnoha autoritativních magazínů, portálů i vývěsek organizací, které čerpají linkjuice z vládních stránek.
Domény samozřejmě za nic nemůžou. Jsou jak budovy, kde docházelo k páchání trestných činů. Jakmile jeden vlastník odejde, další přijde. Zřejmě o ně nebude mít nikdo zájem. Ve většině případů jsou vypnuté. Neaktivní. Mrtvé. Nezobrazují se ve vyhledávání. Nemají žádné ranky. Jakmile si je však někdo zaregistruje a nastaví jim nameservery na fungující hosting, stovky či tisíce ručně vytvořených odkazů začnou znovu pumpovat šťávu. Domény ohlásí po dlouhé době vyhledávačům kód 200. Postupně dojde k přesunu autority. Z mrtvých stránek povstane velice silný web.